Elementy Panelu Sterowania dostępne z konsoli

Elementy Panelu Sterowania dostępne z konsoli
PRZEZ REDAKCJA · 24 STYCZNIA 2013

Będąc administratorem różnych systemów operacyjnych zawsze stawiam na upraszczanie sobie pracy przez używanie skrótów klawiaturowych oraz wiersza poleceń i dlatego dzisiaj pozwolę sobie przypomnieć wachlarz komend, które uruchomią komponenty z Panelu Sterowania. Używanie ich eliminuje przedzieranie się przez gąszcz kliknięć, przez co skutecznie skraca czas wykonywanych zadań.

Przystępując do działania, uruchamiamy konsolę Windowsową (np. korzystając ze skrótu windows+R):

control panel [Panel Sterowania] – polecenie to pozwala na uruchomienie panelu sterowania, z dostępem do wszystkich elementów. W tej sekcji możemy sobie jeszcze wszystko prze-klikać. Ale można jeszcze łatwiej…

ncpa.cpl [Połączenia Sieciowe] – bezpośrednie odwołanie do połączeń sieciowych, dzięki któremu dokonamy konfiguracji wybranego połączenia. Ta komenda bardzo redukuje ilość kliknięć i „okienkowego” szukania w systemach od Visty w górę.

sysdm.cpl [Właściowości Systemu] – wywołując to polecenie, do dyspozycji mamy na pierwszy rzut pomocne informacje, takie jak nazwa komputera, która niejednokrotnie pozwala zidentyfikować nazwę szukanego komputera. Jest to bardzo pomocne, kiedy użytkownik musi nam podać własną nazwę komputera. Dodatkowo posiadamy ogólny pogląd na zasoby komputera oraz wersję systemu.

control printers [Drukarki i Faksy] – mając do dyspozycji drukarki, lokalne czy to sieciowe, możemy je konfigurować z powyższego polecenia.

intl.cpl [Opcje Regionalne i Językowe] – na korporacyjnych maszynach bądź w biurach, gdzie kluczowym aspektem staje się konfiguracja ustawień regionalnych, z pomocą przychodzi to polecenie. Pomoże ono dokonać zm regionu na ustawieniach klawiatury kończąc.

nusrmgr.cpl [Konta użytkowników] – zdażają się sytuacje, kiedy trzeba troszkę zmodyfikować lokalne konta użytkowników. Dzięki temu poleceniu odwałamy się do niego momentalnie.

powercfg.cpl [Opcje Zasilania] – polecenie to już było opisywane na łamach bloga.  Tym razem jednak przypomnę możliwośći konfigurowania opcji zasilania, w których możemy definiować schematy zasilania, ustawienia zasilania energii, czy też innego źródła podtrzymującego zasilanie w maszynach.

firewall.cpl [Zapora Systemu Windows] – nieraz pewnie spotkamy się jeszcze z konfiguracją zapory systemowej. Będziemy mieli dostęp do konfiguracji portów, dodawania wyjątków, rejestrowanie logów, na protokole ICMP kończąc.

appwiz.cpl [Dodawanie lub Usuwanie Programów] – dokonując nieraz przeglądu komputera, w którym mamy nadmiar programów, warto skorzystać z tego polecenia, aby dokonać porządków na komputerze, albo też dodać opcjonalne składniki Windows’a, które nieraz są pomijane podczas instalacji.

timedate.cpl [Właściowści Data i Godzina] – z czasem oraz datą poradzimy sobie przywołując powyższe polecenie.

control folders [Opcje Folderów] – przypominacie sobie jak nie raz chcieliście znaleźć ukryty plik, czy też zmienić rozszerzenie, aby np. ukryć plik tekstowy z hasłami. Używając właśnie tego polecenie podejrzymy sobie zaawansowane ustawienia plików i folderów.

desk.cpl/control desktop [Właściowści Ekran] – polecenie to, oddaję nam możliwość konfigurowania kompozycji pulpitu. Szybko pozwoli też wybrać odpowiednią rozdzielczość monitora, na tapecie kończąc.

taskmgr [Menedżer Zadań Windows]  – polecenie to opisywane już było w artykule o skrótach i przychodzi ono z pomocą, kiedy to chcemy monitorować wykorzystanie naszej jednostki operacyjnej.

Na koniec przytoczę pozostałe komendy naszego centrum dowodzenia, które rzadziej wykorzystywane rezydują sobie w systemie oczekując naszego przywołania:)

mmsys.cpl [Dźwięki i urządzenia audio]
control fonts [Czcionki]
inetcpl.cpl [Ustawienia Internetowe]
joy.cpl [Kontrolery gier]
control keyboard [Właściowści Klawiatura]
main.cpl [Właściowści Mysz]
control sticpl.cpl [Skanery i aparaty fotograficzne]
Mam nadzieję, że udało mi się zachęcić Was do używania poleceń, które tak bardzo przydają się w pracy administratora. Opisałem je w kolejności od najbardziej przydatnych.  Zapraszam do oceny i Waszej kategoryzacji poleceń systemowych.

Podziel się:
This entry was posted in Brydz. Bookmark the permalink.

Comments are closed.